WYMAGANIA PODSTAWOWE DLA PLACÓWEK UBIEGAJĄCYCH SIĘ O ZIELONY CERTYFIKAT:

  • Edukacja ekologiczna jest obszarem priorytetowym w działaniach placówki.
  • Program działań wychowawczych sprzyja kształtowaniu postaw przyjaznych środowisku i przekazywaniu wartości etycznych.
  • Placówka jest miejscem bezpiecznym i przyjaznym dzieciom/uczniom, rodzicom, pracownikom i środowisku (odpowiednia infrastruktura i organizacja życia).
  • Społeczność placówki charakteryzuje wysoki poziom wiedzy merytorycznej o środowisku oraz różnorodność i atrakcyjność form działania.
  • Placówka współpracuje ze społecznością lokalną, wymienia swoje doświadczenia z innymi placówkami.
  • Placówka zarządzana jest demokratycznie.

    Punkt IX.- Zwierzyna i jej tropy

    Nieodłącznym elementem biocenozy leśnej jest zwierzyna. Tradycja myśliwska dzieli się na grubą i drobną. Do pierwszej grupy należą między innymi wszystkie gatunki jeleniowatych, muflony i dziki, a do drugiej zwierzęta łowne np. lisy i zające. Niegdyś lasy pierwotne i naturalne o zróżnicowanym wieku i składzie gatunkowym obfitowały w pożywienie dla zwierzyny, czy miejsca w których można było się skryć przed większym, czworo- lub dwunożnym wrogiem. Stan ilościowy i jakościowy zwierzyny był regulowany przez naturalnych drapieżników: wilka, rysia czy niedźwiedzia. dziś, owi wielcy spośród zwierząt zniknęli, uszli do pozostałości wielkich ongiś puszcz na dalekiej północy tajgi, lub też w niedostępnych rezerwatach dożywają swych dni. I co dziwniejsze nie zrobił tego łuk, a następnie strzelba myśliwego, ale siekiera, która pozbawiła ich domów. Teraz rolę drapieżników przejął myśliwy.