Akcja ratowania kasztanowców

Od paru lat nasze kasztanowce narażone są na wyginięcie. Dzieje się to za sprawą szkodnika szrotówka kasztanowcowiaczka. Larwy tego motyla opanowują blaszki liściowe, co powoduje , że już na przełomie czerwca i lipca korony opanowanych drzew żółkną, robią wrażenie zasychających i następuje przedwczesny opad liści. Ataki szkodników prowadzą do znacznego osłabienia drzew i znacznie obniżają walory estetyczne kasztanowców. Za najlepszą metodę działań profilaktycznych uważa się dokładne wygrabienie i usunięcie opadających jesienią liści, w których zimują poczwarki szrotówka. W związku z tym od paru lat uczniowie z koła ekologicznego pod moim nadzorem grabią liście spod okolicznych kasztanowców i wynoszą je do Lasu Bemowskiego, gdzie są palone przez leśnika. Myślę, że ta kolejna ekologiczna działalność naszej szkoły pozytywnie wpływa na postawę naszych uczniów. Uczy ich szacunku do przyrody oraz wrażliwości na jej piękno.

by Korpi